pl

News

  • Save this on Delicious

Podpalenie piwnicy przy Marusarzówny 6, uszkodzenie windy dwa tygodnie później w tym samym bloku, kradzież elementów rusztowania przy Amundsena, przecięcie przewodów paliwowych w samochodzie zaparkowanym przy Wileńskiej. Dorośli zaczynają się bać. Mało kto reaguje. Wandalizm i bandytyzm króluje. Czy zło zawładnie Moreną?

- W ostatnim okresie nasiliły nam się dewastacje, które są trudne do zaakceptowania a przede wszystkim powodują zagrożenia dla mieszkańców – mówi gazecie Eugeniusz Głogowski, wiceprezes zarządu LWSM Morena. – Nie może być na to naszego społecznego przyzwolenia i takie działania muszą spotykać się ze zdecydowanym naszym sprzeciwem i obywatelska postawą. Z tym musimy robić porządek.

 

Małgorzata Latkowska: „Dorośli się boją”…

Fot. Tg

Robić porządek oznaczać ma wytępienie jak insekty wszystkich wandali bezkarnie grasujących na terenie osiedla Morena. Zarząd spółdzielni w najbliższym czasie odbędzie w tej sprawie spotkanie robocze z policją. Ta choć twierdzi, że budynek przy Marusarzówny 6 ma w stałym nadzorcze, to jednak ze sprawcami dewastacji i innych niebezpiecznych zachowań pojedynek przegrywa.

- 31 lipca podpalono piwnicę w domu przy Marusarzówny 6 – powiedziała nam Alicja Podolska z zarządu LWSM Morena. – Nie ma wątpliwości, że było to podpalenie. To taki dom, który z uwagi na notoryczne włamania do pomieszczeń piwnicznych, w większości ma pootwierane te pomieszczenia. Ludzie nie dają już sobie rady z bandziorami. Teraz zbierają się w piwnicy, piją alkohol i często podpalają śmieci.

Sprawdziła się i w tej sytuacji służba techniczna dyżurna, bo wszystkie media odłączone wskutek gaszenia pożaru, jeszcze w tym samym dniu zostały mieszkańcom przywrócone. Wyjątkiem był gaz, który ponownie podłączono w poniedziałek, po weekendzie, z uwagi na konieczność wykonania prób szczelności. Gdyby nie było tej służby, najpewniej wszystkie media zostałyby przywrócone dopiero w poniedziałek.

- Administracja stwierdza, że dom przy Marusarzówny 6 jest pod stałym nadzorem policji, co nie bardzo pomaga jeżeli chodzi o młodzież – dodaje Alicja Podolska.

Policja przyjeżdża, legitymuje blokersów, ale nic nie może im zrobić w sytuacji, gdy nie przyłapie ich na gorącym uczynku dewastacji. 14 sierpnia w tym samym domu bandyci zdewastowali drzwi w windzie. Kilka lat temu, o czym pisaliśmy, dźwig nawet podpalono.

Na początku sierpnia przy Amundsena 4 złodzieje ukradli elementy rusztowania ustawionego do robót dociepleniowych domu. Wpadli na pomysł ich ukrycia w dolnym szybie windy. Ta, zjeżdżając w dół uszkodziła się, Na szczęście nikomu nic się nie stało, choć zagrożenie było duże. Inne elementy zdołali wynieść do pobliskiego lasu.

- Nie znamy szczegółów, ale wiemy, że policja w tej sprawie kogoś zatrzymała – dodaje Eugeniusz Głogowski. – Najpewniej czujni mieszkańcy zareagowali słysząc w nocy odgłosy demontażu rusztowania.

Przy Wileńskiej 61 poszukiwany przez policje bandzior poprzecinał przewody paliwowe w zaparkowanym Tamizie. Struga benzyny rozlewała się po chodniku. Do nieszczęścia niewiele brakowało.

Morena wciąż nie doczekała się monitoringu, którym zachwalały się poprzednie zarządy, że na pewno go utworzą. Problem ochrony osiedla pozostaje otwarty. Jak go chronić i jakimi środkami? Czy część środków przesunąć, aby przyspieszyć inwestycję monitoringu Moreny czy wynająć firmy ochroniarskie? Głogowski nie ma wątpliwości, że policja każdego domu pilnować nie będzie, bo nie ma takiej możliwości. Na stronie internetowej spółdzielni pojawią się niebawem informacje o wszystkich przypadkach wandalizmu.

Małgorzata Latkowska

- Dorośli się boją rozwydrzonej młodzieży – mówi. – Bywają bierni wobec tego, co ci wokół wyprawiają. Dużo jest tu dewastacji. Kradną benzynę z samochodów, w wiatrówek strzelają do lamp, aby było ciemno, niszczą kosze na śmieci, wysypują śmieci… Kobiety przy Marusarzówny 4 reagują. Są odważne i konsekwentne. Godne pochwały.

, administrator jednostki D przy ul. Bulońskiej nie ma wątpliwości, że zła jest coraz więcej. Miała wtedy dyżur, gdy podpalono piwnicę przy Marusarzówny. Mówi, że zadymienie było spore, nie było też początkowo pewności czy w mieszkaniu wyżej nie ma lokatora. Trzeba było wejść do środka ze Strażą Pożarną przez okno. Na szczęście nie było go w domu, nic się nie stało.

(tg)

02-09-2010 00:00:00 ·
  • Save this on Delicious

Reklama

News

Server Hosting

Dedicated Server Hosting Dedicated Server Hosting 2019 Top Dedicated Server Hosting https://dedicated-serverhosting.com/ Dedicated Hosting Server Top Dedicated Server Hosting 2019 Dedicated Web

Zamienić kurnik na apartamentowce…

Ponury i przygnębiający barak pamiętający zamierzchłe czasy PRL, dawna i dzisiejsza siedziba władz jednej z największych gdańskich spółdzielni mieszkaniowych, nie jest najlepszą wizytówką LWSM Morena.

„Promyk Nadziei” zbuduje plac zabaw

Zakończył się konkurs skierowany do organizacji pozarządowych na wybudowanie plac w zabaw dla dzieci na terenie Gdańska. Nowe atrakcje dla najmłodszych powstaną do końca 2010 r. Wśr d dwunastu oferent

Niechciane zaliczki

Zarząd LWSM Morena wprowadził zaliczkową opłatę 10 złotych na poczet rozliczenia tak zwanej wody r żnicowej. Kwota ta podlegać będzie rozliczeniu po zakończeniu okresu rozliczeniowego zużycia wody.

Castel wycina w pień

Przy ul. Magellana na Morenie wycięto w pień dorodne drzewa, a zaraz potem na teren wjechały spychacze zaalarmowali nas mieszkańcy osiedla Morena. Jeśli wycięte zostały jakiekolwiek drzewa, to z c

Zarządowi nie podwyższono wynagrodzenia

17 sierpnia obradowała Rada Nadzorcza LWSM Morena . Obecni byli zainteresowani członkowie sp łdzielni. Zmieniono zasady typowania dom w do rocznego planu dociepleń. Obecnie o pierwszeństwie będzie de

Myjnia oprotestowana

Czy na parkingu przy ul. Kolumba wydzierżawionym od sp łdzielni prywatny przedsiębiorca, Władysław Krugły, będzie m gł zbudować myjnię dla samochod w? Mieszkańcy sąsiadujący z tym parkingiem, sondow

Przed pierwszym dzwonkiem…

Do nowego roku szkolnego pozostało już niewiele czasu, toteż każda godzina w szkole przy Gojawiczyńskiej wykorzystywana jest maksymalnie, aby jak najlepiej przygotować plac wkę do zajęć.Brygada remont

Czy bandytyzm zawładnie Moreną?

Podpalenie piwnicy przy Marusarz wny 6, uszkodzenie windy dwa tygodnie p źniej w tym samym bloku, kradzież element w rusztowania przy Amundsena, przecięcie przewod w paliwowych w samochodzie zaparkowa

Bez tabletek uspokajających

Pracownicy chełmskiej sp łdzielni twierdzą, że wraz z dokonanymi zmianami we władzach przestały śnić się im po nocach koszmary i do pracy, jak dawniej, chodzą chętnie, bez stresu.Maria Supłatowicz pot

Wczytywanie...